niedziela, 5 marca 2017

WARTO CZYTAĆWarto czytać

Na obwolutach książek są ilustracje, które już zapowiadają podróż w świat przesycony nadzieją na rewelacyjne, piękne życie. Chcesz z tej historii wyłowić to, co tobie najbardziej upragnione i podążyć śladem bohaterów, czerpiąc z uroków ich historii. To jest ta magia słowa pisanego - tak łatwo utożsamić się z bohaterem, przyjąć jego marzenia za własne, przeżywać niezwykłe historie.
Cóż robią ci, którym czytanie "nie leży"? Oglądają filmy. Dostają w nich już przemieloną papkę, nie włączają własnej wyobraźni, zadowala ich obraz. Nie wierzą, że film nigdy nie dorównuje pięknem prawdziwej zawartości powieści. A tak jest, albowiem żaden film nie może równać się z bogactwem naszej wyobraźni, tego, co możemy stworzyć w naszym umyśle.
Obrazy filmu są jakąś wypadkową wyobraźni twórców i możliwości technicznych filmu. Tymczasem nasza wyobraźnia podaje nam obrazy przez nas ulubione, wyczekane, upragnione, a przez to dla nas najpiękniejsze, choć często sobie tego nie uświadamiamy zanim nie zaczniemy czytać. Podobnie jest z obrazami najgorszymi...
Czytając wydobywamy to, co w nas ukryte!
Toteż warto czytać! Warto czytać!

© Elżbieta Żukrowska 5.03.2017.
fot. własna - W księgarni Państwa MińskichBrak komentarzy:

Prześlij komentarz